Сезонна храна: Коприва
Сряда 12 април
Копривата (Urtica) е многогодишно тревисто растение със силно развито, повърхностно коренище. Вирее като бурен почти навсякъде. Има изправени, високи до 60-70 см, четириръбести стъбла с ръждиво-кафяв цвят. Листата са тъмнозелени, срещуположни, сърцевидни, с назъбена периферия. Надземната част на растението е покрита с нежни власинки, съдържащи хистамин и мравчена киселина, които при допир предизвикват пареща болка, съпроводена от обрив и сърбеж. Тази защитна реакция държи далеч някои тревопасни животни и позволява растението да завзема обширни площи.
Копривата е сред най-ценните растения, с които природата е дарила хората. Нейният химичен състав е богат и разнообразен. Съдържа хлорофил, желязо, калий, калций, магнезий, манган, цинк, мед, флавоноиди, бета-каротини, фибри, витамини - А, В, С, D и К, фолиева киселина и соли на силициевата киселина. Той определя нейното адстрингентно и диуретично действие. При топлинна обработка губи съвсем незначителна част от полезните си съставки.
В 100 г коприва се съдържат 0.11 г мазнини, 7.69 г въглехидрати, 2.71 г белтъчини, 6.9 г фибри и вода. Енергийната стойност на 100 г от билката е едва 42 калории, поради което тя често се включва в здравословните диети за намаляване на наднорменото тегло. Кулинарията изобилства от рецепти за вкусни пролетни блюда с коприва.
В народната медицина на лековитата билка е дадено подобаващо място. Тя се приема под формата на сок, чай, запарки и извлеци.
Отварата от коприва понижава нивата на кръвната захар и регулира функциите на стомаха и отделителната система. Препоръчително е да се приема без добавка на захар. Ако натуралният вкус на отварата не ви допадне, може да използвате естествени подсладители като стевия и мед.
Копривата притежава свойството да стимулира отделянето на излишната вода от тялото. За целта трябва да се включва по-често в менюто или да се приема под формата на чай.
Чаят от коприва се справя с хремата при алергичен ринит, укрепва имунната система при кожни и гъбични инфекции, облекчава болезнените спазми при миома. Желязото, витамините А и С потискат възпалителните процеси при хранителни алергии. Свойството на чая да подпомага отделянето на слуз от стомаха и дихателните органи се използва при лечение на белодробни заболявания и стомашно-чревни проблеми. Чаят премахва умората, повишава концентрацията и работоспособността. Приготвя се от 20 г листа от коприва и 250 мл вода.
Вътрешният прием на една супена лъжица дневно прясно изцеден сок от коприва носи неподозирано облекчение при страдащите от хемороиди.
Копривата е сред най-подходящите природни средства при проблеми с косата и скалпа. Масажът на скалпа с чай от коприва подобрява кръвообръщението и укрепва косъма. Редовното изплакване на косата с отвара от коприва, към която е добавен оцет е изпитано средство срещу интензивен косопад.
Извлеците от коприва намират приложение в градинарството. Те са ценен биологичен препарат за борба с листните въшки. Листата и стъблата, използвани като тор, подобряват структурата и обогатяват химичния състав на почвата.
Копривата се събира се през пролетта, когато стъблата са все още крехки, а листата са млади и нежни. Листата се сушат на сянка, съхраняват се на сухо и проветриво място до 2 години. Тъй като при сушенето се губи значителна част от полезните съставки, се препоръчва копривата да се съхранява замразена или консервирана.
В готварските рецепти се използват младите листа от коприва на пролет. Те могат да са в пресен вид за чорби, супи и зеленчукови кюфтенца или изсушени. Изсушената коприва е подходяща за запарка (чай) и за стриване като съставка в традиционната българска шарена сол.
За здравословното хранене, специалистите препоръчват комбинирането на копривата с яйца, за преодоляване на железния дефицит при страдащите от малокръвие. Подходящи са рецептите за пюре от коприва с яйце и добавка на семена и ядки, супа от коприва с яйчна застройка и др.
Като добър източник на калций е комбинирането на копривата с извара или сирене, както е в рецептата за кюфтенца от коприва. Въпросната рецепта може да се обогати с добавянето на магданоз, сварен булгур или киноа, както и с накисната чия.
В пролетните чорби вкусна комбинация е копривата с лапад или киселец, пресен кромид лук, моркови и гъби челядинки.
РЕЦЕПТА
ФРИТАТА С КОПРИВА