Сезонен зеленчук: Домати

Вторник 20 август

Снимка: iStock
Сезонен зеленчук: Домати

 

Доматите са едни от най-често срещаните зеленчуци в българската кухня. Те участват под различни форми в голям брой традиционни ястия, но ги откриваме и в стотици любими рецепти от световната кулинария.

Доматите са кръгли червени зеленчуци, които са еднакво вкусни както цели и сурови, така и преминали през термична обработка. Яркочервеният им цвят е характерен за тях и се запазва във всичките им форми. Откриват се обаче различни сортове, които са жълти, оранжеви, зелени и лилави.

Доматът принадлежи на ботаническото семейство Solanaceae и носи индивидуалното латинско наименование Solanum lycopersicum. Растението е разклонено и високо, като достига до 180 см. Цветовете са жълти, с пет броя венчелистчета.  Доматите растат добре в слънчево и топло време. Стъблата им се нуждаят от укрепване, което се прави посредством голям брой колчета. Растенията са податливи на паразити и болести, което изисква употребата на определени препарати за защита.

Според ботаниката доматите спадат към плодовете, но според готварството се приемат за зеленчук.  Всъщност понятието зеленчук категоризира продуктите, които използваме за готвене. Плод обаче е ботаническо описание на определена част от повечето растения.

Смята се, че доматите произхождат от Южна Америка – в днешните територии на Перу и Еквадор. Зеленчукът се въвежда от испанците, които през 16. век правят многобройни пътувания до новооткрития континент. Думата домат произлиза от езика нахуатъл – „томатл“.

Интересно е, че във Франция и Северна Европа за известно време доматеното растение се е използвало за декорация и плодовете му не са докосвани. Това се случва, тъй като е ботанически родственик на отровната беладона, а листата и корените на домата съдържат токсични за човека вещества.

Испанците и италианците са първите европейци, които се осмеляват да посегнат към сочния червен зеленчук.

В днешно време доматите формират около 20% от световната консумация на зеленчуци. Годишно се добиват около 180 милиона тона по целия свят.

 

Състав на доматите

Доматите имат множество полезни свойства, защото съдържат редица витамини, минерали и други необходими за организма вещества. Освен това, те са богати на ябълчена, винена и лимонена киселини. Ползата от домата е по-голяма, когато той е обработен, а не в суров вид.

В състава му влиза мощен антиоксидант, който се нарича ликопен. Той има антираково действие, като предотвратява мутирането на ДНК и деленето на раковите клетки. В комбинация с растителни мазнини, този зеленчук се усвоява по-добре от стомаха. Ликопенът е причина за яркия червен цвят на домата.

Фруктозата и глюкозата са част от състава на домата. В него има също минерални соли: магнезий, йод, цинк, натрий, желязо, манган и комбинация от витамини А, В2, В6, К, РР, Е и др.

 

Полезни и лечебни свойства на доматите

Доматите регулират работата на нервната система и са отлични антидепресанти. Благодарение на наличието на серотонин, подобряват настроението. Съдържат и фитонциди, които имат антибактериално и противовъзпалително действия. Ципата на доматите стимулира перисталтиката на стомашно–чревния тракт. Семките им, на свой ред, съдържат вещества, които разреждат кръвта и по този начин препятстват развитието на тромбоза. Колкото по-зрели са доматите, толкова повече са витамините и полезните свойства в тях. В червените сортове хранителните качества са повече, отколкото в жълтите.

Доматът е нискокалоричен, затова може да се включва в диетично хранене, естествено, при отсъствието на противопоказания. Благодарение на богатия минерален и витаминен състав, той е отличен помощник в борбата с излишните килограми. За отслабването помагат солите на калия, които намаляват способността за задържане на вода в организма.

Салатата от домати и сокът от тях влияят добре на сърдечно–съдовата система. В свеж вид или след термична обработка, те са ценно лечебно средство при атеросклероза.

Авитаминозата се отразява на кожата, ноктите, косата и външния вид. За нея е важна диета, подсилена с витамини А, В1, В2, С, соли на фосфата, желязото и калия. Всичко това се съдържа в пресните домати.

Този зеленчук се използва за лечение на рани и изгаряния, за увеличаване на мъжката потентност, в козметиката.

 

Доматен сок

Прием на доматен сок се препоръчва се половин час след хранене. Помага при всички показания за употреба на доматите за различните заболявания, също при козметични процедури.

Желателно е да се приготвя самостоятелно, защото в състава на доматения сок в търговската мрежа има оцет.

Доматите, по–точно доматеният сок, помагат при заболявания на стомашно–чревния тракт, които са чести спътници на болести на стомаха и дванадесетопръстника.

 

Вреда и противопоказания на доматите

Вредата се състои в алергичността на този плодов зеленчук. Хората, страдащи от хранителни алергии, не трябва да консумират домати в големи количества и трябва да сведат до минимум употребата им. За тези, които страдат от подагра, артрит, бъбречни заболявания, доматите не са полезни, заради оксаловата киселина, която не влияе добре на обмяната на солта и водата в организма.

На страдащите от хипертония, заболявания на сърдечно–съдовата система и бъбреците, не се препоръчват мариновани, консервирани и кисели домати. Варените, например в супи, както и консервираните, допринасят за образувания в пикочния мехур и камъни в бъбреците.

Доматите не са съвместими с хляб, месо, риба и яйца. Между приемите на тези продукти трябва да са изминали няколко часа.