Мед и пчелни продукти
Четвъртък 8 февруари
Пчелният мед е един от най-ценните натурални продукти, с които природата ни е дарила. Сладкият му вкус, както и множеството му здравословни ползи за тялото ни, са известни на хората векове наред.
Медът е използван като храна още от пещерните хора. Пчели са отглеждани в древния Египет преди повече от 6000 години. Още тогава е установено, че освен хранителни качества медът притежава и ценни лечебни свойства. В египетски папирус отпреди 3500 години, медът се препоръчва за лечение на бъбречни, чернодробни и стомашно-чревни заболявания.
Произведено от пчели работнички за изхранване на кралицата майка, пчелното млечице е пълно с невероятни хранителни вещества, като аминокиселини, антиоксиданти и витамини от група В, както и следи от минерали като калций, магнезий, цинк, калий и селен. Благодарение на него кралицата живее 6-7 години, в сравнение с пчелата работничка само 4-8 месеца.
Научни изследвания установили, че тайната му се крие в уникалната 10-HDA (10-хидрокси-2-деценова киселина) естествено срещаща се мастна киселина, която подпомага регенерацията на кожата и клетките и естественото благосъстояние. Тя се среща единствено в пчелното млечице и не може да бъде създадена изкуствено.
Пчелните продукти с хранителни и лечебни свойства са пчелният мед, пчелният прашец и пчелното млечице. Те съдържат всички необходими за човека хранителни вещества: въглехидрати, липиди, белтъчини, витамини и минерали. Тяхната биологична стойност се дължи на богатото съдържание на ензими, аминокиселини, антибиотици, хормони и др. Голям брой от тези вещества пчелите получават наготово от лечебните растения.
В миналото, пчелното млечице се използвало главно в китайската медицина, за да се увеличи продължителността на човешкия живот, да се забави преждевременното стареене на клетките, както и за стимулиране на сексуалната активност и издръжливост. Тъй като било много скъпо и трудно за извличане, млечицето било вземано само от благородниците в империята. Така с вековете пчелното млечице се превърнало в една от най-скъпите и най-търсени хранителни добавки в света. Качествата си на антиоксидант и подмладяващ клетките продукт, то дължи на изключително богатия си състав.
Прополисът се отличава със силно антимикробно действие. Използва се от пчелите за дезинфекция и защита на пчелния кошер. Съдържа десетки ценни витамини, 16 вида аминокиселини, етерични масла, минерални соли и микроелементи.
В древността, прополисът се използвал в редица цивилизации – египетската, гръцката и римската. На латински „Прополис“ се състои от две думи : " Pro " – преди - и " Полис " - град, което описва именно предназначението му - да защити околната среда. Египетските лекари използвали прополис като мощен антибактериален продукт, докато римските лекари го използвали по време на войните за намаляване на болката, за по-бързо зарастване на раните, както и за тяхното почистване.
Пчелния клей (прополис) е отличен природен антибиотик и стимулатор за имунната система, а под формата на тинктура и капсули, се усвоява бързо и пълноценно от човешкия организъм.
Пчелите събират пчелния прашец от тичинките на медоносните растения, след което го преработват с жлезите си.
Пчелният прашец пoвишaвa cъпpoтивитeлнитe cили нa opгaнизмa. Πълeн е c eнзими, ĸoитo блaгoпpиятcтвaт пpaвилнoтo пpoтичaнe нa вcичĸи пpoцecи в чoвeшĸoтo тялo.
Според любителите на здравословен начин на живот и редовно трениращите - най-добрият начин да консумирате пчелен прашец е да го поръсите в смутита, кисело мляко от предната вечер или салата.
Пергата представлява пчелен прашец, консервиран от пчелите с мед и складиран в килийките на пчелна пита. Позната още с името „ пчелен хляб „ , тя е с многократно по – силно лечебно въздействие от конвенционалния прашец. Единственият пчелен продукт претърпял млечнокисела ферментация в кошера. С неповторимата сила на Лактобацилус, получена от слюнчестите жлези на пчелата. Тя е до 9 пъти по-силна от конвенционалния прашец. Усвоява се изцяло от човешкия организъм без да е нужно да бъде предварително разтворена. Само няколко зрънца са достатъчни, за да си набавите всички необходими витамини и аминокиселини. Пергата е богата на желязо и е препоръчителна и при хора с анемия.
Восъкът се образува на люспи от осем жлези в стомаха на пчелите работнички, които го отделят за направата на пчелни пити в кошера. Работничките го събират и го използват, за да градят килийки за съхранение на мед и защита на ларвите в кошера.
Пчелният восък се използва още от древността като пластификатор, смазващо и хидроизолиращо средство, за направата на отливки от метал и стъкло, като лак за дърво и кожа, за направата на свещи, като съставка в козметиката и в енкаустиката.
Предназначение на пчелната отрова е да защитава пчелното семейство от враговете му. Тя е смес от органични и неорганични вещества. Намира се в задната част на коремчето на пчелите в жилото. На някои хора причинява алергични реакции заради протеините и ензимите, които съдържа.
Има много проучвания, които показват, че пчелната отрова притежава много полезни свойства и днес тя се смята за чудо на природата. Притежава противовъзпалителни и обезболяващи свойства, понижава съдържанието на холестерол в кръвта, способства за лечението на атеросклерозата и много други.
Ужилването от пчели се е използвало в народната медицина и на много европейски страни. След 1930 г. започнали да се произвеждат препарати от пчелна отрова, при които са отстранени страничните ефекти от прякото ужилване.
Полезното действие на пчелните продукти е добре разпространено, изследвано и описано в много научни разработки.
Медът е използван като храна още от пещерните хора. Пчели са отглеждани в древния Египет преди повече от 6000 години. Още тогава е установено, че освен хранителни качества медът притежава и ценни лечебни свойства. В египетски папирус отпреди 3500 години, медът се препоръчва за лечение на бъбречни, чернодробни и стомашно-чревни заболявания.
Според вида на растенията от които е събран нектарът, медът бива полифлорен (от различни растения) и монофлорен (предимно от един вид растения). Установено е, че медът приема хранителните и лечебни свойства на растенията, от които е получен.
Полезно е да се консумира мед, но в определени количества: до 100 г дневно. Най-приемливо е това да става 1 час преди лягане или 3 часа след хранене.
Медът може да бъде разтворен в топла (не гореща) вода и така да бъде приет от организма.
Тъй като медът е богат на ензими, действието му улеснява функциите на храносмилателните жлези. Той подобрява и съня. Пчелният продукт, съчетан с лимонов сок, мляко или билков чай, помага също при простудни заболявания.
Всекидневната консумация на мед за един по-продължителен срок - 20-30 дни, води до подобряване на организма - намалява холестерина, повишава количеството на червените кръвни клетки и др.
Неговото приемане подобрява усвояването на хранителните вещества, което е особено важно при диетичното хранене. По-бързото усвояване на храната с добавения мед, високата калоричност и лесно резорбиращите се монозахариди и органични киселини от меда са достатъчно условие той да бъде предпочитана храна за спортисти, работници с големи физически натоварвания, като диетично средство при хронично болни, при отпадналост и през период на възстановяване след боледуване.
Винаги когато пчелният мед се използва като лекарствено средство, задължително трябва да се имат предвид двете основни ограничения за прилагането му - ако е доказана свръхчувствителност към него и при наличие на захарен диабет.